for Turkish speaking people / Aramizda Türk Yok mu beyler?

Status
Not open for further replies.
İlk duyuru İngiltere mesai saatlerinde yayınlanacağına dair idi. Bu IB nin dava mevzusu biraz sarkıtmış. Fakat bugün mutlaka çıkıyor(muş) satışa.

Script şuan satışta değil. Büyük ihtimalle xenforo.com un forum dışı sayfalarını hazırlıyorlar. Bugün satışa çıktığında anasayfadan satış sayfasına ulaşabilirsin.

Ayrıca bir araya gelerek Türkçeleştirme çalışmalarına başlasak diyorum. Herkez bir bölümü Türkçeleştirse iş çok çabuk biter.

Umarım özenli bir çalışma olur... vbulletin deki gibi saçma sapan bir türkçeleştirme olmaz :) Hatta satın alırsam kendime özel çeviri yapmak istiyorum :cool: Ama uzun sürer tabi...erken biterse paylaşırım

Umarım özenli bir çalışma olur... vbulletin deki gibi saçma sapan bir türkçeleştirme olmaz :) Hatta satın alırsam kendime özel çeviri yapmak istiyorum :cool: Ama uzun sürer tabi...erken biterse paylaşırım

Gökhan arkadaşımızın mesajından önce bende aynı düşüncede idim. Ama bir ekip kurulamaz ise çeviriyi ben kendime özel yapacağım. vb deki gibi "ahmet evde mi " çıkmayacak yani :)

Ben çeviri yapıcam , isteyen olursa Xenturk altında hiçbir copyright bilgisi olmadan çeviriye katılabilirler. Ancak şu aşamada 1 den fazla lisans alıcak olsamda hiçbir aktif sitemi convert etmeyi planlamıyorum çünkü var olacak bu yasal savaşların sonucunun ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Şu an var olan sitelerinizi convert etmek ciddi anlamda uzun vadede zarar görmenize sebep olabilir çünkü xenforo bu mahkemeyi kaybedebilir. Kaybederse de Xenforo ortadan kalkabilir buda sitenizi gelişmeyecek bir script'e convert ettiğinizin resmidir. Ondan dolayı lisans satın alın ama convert etmeden önce dikkatle düşünün derim.

Ben çeviri yapıcam , isteyen olursa Xenturk altında hiçbir copyright bilgisi olmadan çeviriye katılabilirler. Ancak şu aşamada 1 den fazla lisans alıcak olsamda hiçbir aktif sitemi convert etmeyi planlamıyorum çünkü var olacak bu yasal savaşların sonucunun ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Şu an var olan sitelerinizi convert etmek ciddi anlamda uzun vadede zarar görmenize sebep olabilir çünkü xenforo bu mahkemeyi kaybedebilir. Kaybederse de Xenforo ortadan kalkabilir buda sitenizi gelişmeyecek bir script'e convert ettiğinizin resmidir. Ondan dolayı lisans satın alın ama convert etmeden önce dikkatle düşünün derim.

Şu vbulletinin açtığı dava konusunda ne düşünüyorsunuz? sizce haklılar mı? ortada bir telif hakkı ihlali var mı? kodlamada vbulletin baz alındımı? sonuçta vb4 kierin elinden çıktı diye biliyoruz yani kodlar birebir aynı değildir ama benzer olması normal değil mi?

XenForo nun vBulletin4 ten geçişi mümkün mü? Buna göre bir çalışma söz konusu mu acaba?

Şu vbulletinin açtığı dava konusunda ne düşünüyorsunuz? sizce haklılar mı? ortada bir telif hakkı ihlali var mı? kodlamada vbulletin baz alındımı? sonuçta vb4 kierin elinden çıktı diye biliyoruz yani kodlar birebir aynı değildir ama benzer olması normal değil mi?

Kim haklı kim değil buna karar verecek kişiler mahkeme. Dava'nın içeriği hakkında , Kier Mike ve Ashley'nin Jelsoft ve IB ile ne tarz sözleşmeler imzaladıklarını bilmediğim için birşey söylemem yanlış. Ancak bu tarz davalar uzun ve ciddi mali külfet içeren davalardır. Ki birçok kişinin aksine ben IB'nin yaptığında yanlış birşey görmüyorum. Dava açmak en tabi ve doğal hakları , neticede her iki şirkette bu işte para kazanmak için varlar ve bir tanesi haklarının ihlal edildiğini düşünüyorsa dava açmaktan başka yapacak yasal bir hakkı yok. Boş yere olayı speküle etmek doğru değil elbette onun için beklemek gerekir. Ancak bu bekleme sürecinde yukarda belirtmiş olduğum olguyu herkesin dikkatle gözden geçirmesi gerekli. Çünkü şirketlerin maddi çıkarları için girdiği savaşta dikkatli olmazsak zararı kullanıcılar görebilir. Ondan bir kere daha tekrarlayayım. Lisans almak istiyorsanız alın , almayın diyemem çünkü bende alıcam. Ancak davanın sonucunun ne olacağı belli değil ( birçok fanatik şu bu olur yazıyor kimseye inanmayın derim ) ve zarar görmemek için var olan sitenizi convert etmeyin. En azından kendi kendinize scripti sonuna kadar geliştirme imkanınız olmayacaksa bu işe kalkışmayın.

Bende Mert Bey gibi düşünüyorum. Mevcut forumlarda bir convert yapmayacağım. Denedikten ve verim aldıktan sonra convert etmeyi düşünebilirim.

Sanırım XenForo yu uzun ve meşakatli bir yol bekliyor bu süreçte vBulletin den kurtulmak isteyenler ve kurtulmak istemeyenler diye ikiye ayrılacak bu uzun yolda daha neler olacağını görürüz artık!!!

ona bakarsanız bende xenforo adına bir domain aldım fakat herhangi bir şekilde bir site altında birleşelim demedim dikkatinizi çektiyse. İsteyen istediği gibi kullanır ama ben ekip olarak yapacağımız bu çalışmayı XenForo dil dosyaları bölümüne 1. seçenek olarak eklenmesi için çalışmalara başlayacağım. Bu şekilde düşünen varsa tamamdır. Bu gece lisansı alıyorum zaten. Bir ip üzerinden yayın yaparım. Katılmak isteyen arkadaşlar bana ulaşırlar. Gerekli yetkileri veririm ve Türkçeleştirme çalışmalarına başlarız.

Status
Not open for further replies.
Top Bottom